FAMTRIP: Objavujeme Šariš – pestrý región
Je domovom mesta na 49. rovnobežke, ktorá prechádza aj predmestím Paríža. Je známy pivovarníctvom a miestny pivovar patrí medzi najlepšie v Európe. K jeho histórii sa viaže výroba soli a pod jeho povrchom sa nachádzajú najstaršie a najrozsiahlejšie opálové bane na svete. Jeho nenápadné obce ukrývajú UNESCO pamiatky a nachádza sa tu jedno z dvoch Údolí smrti na svete.
Vitaj na severovýchode Slovenska, v regióne Šariš, ktorý ťa prekvapí na každom kroku!
Úvodom by sme sa radi poďakovali OOCR Región Šariš za pozvanie a organizáciu skvelého FAMTRIPu, ktorý nám v priebehu 2 dní umožnil vidieť to NAJ z tohto pestrého regiónu, a vďaka ktorému mohol vzniknúť tento článok. Veríme, že si v ňom každý čitateľ príde na svoje. Popisuje navštívené miesta a je poprepletaný lákavými zaujímavosťami (o ktorých si (možno) nevedel), dodatočnými tipmi na výlety, gastro či ubytko, a užitočnými odkazmi na weby, kde nájdeš podrobnejšie informácie o vstupnom či otváracích hodinách. Pre ľahšiu orientáciu sme ti pripravili aj interaktívnu mapu miest, ktoré spomíname.
Pohodlne sa usaď, prajeme ti príjemné čítanie, ktoré ťa inšpiruje k tvojmu ďalšiemu výletu!
Hrad Šariš
Je jedným z najväčších hradných komplexov na Slovensku (v rebríčku okupuje 5. miesto!) a zároveň historickým centrom celého regiónu. Hrdo sa týči nad mestom Veľký Šariš a patrí do Šarišskej hradnej cesty, ktorá okrem 17 hradov mapuje aj ďalšie historické lokality – hradiská, kaštiele a kúrie, mestské opevnenia (odporúčame omrknúť).
Z parkoviska vedie na hrad asfaltová cesta, ktorá slúži aj ako náučný chodník, keďže je Šarišský hradný vrch národnou prírodnou rezerváciou so sopečným pôvodom. Nájdeš tu vzácne druhy rastlín vrátane ďateliny šarišskej, ktorá bola popísaná už v 19. storočí. S trochou šťastia môžeš zazrieť orla krikľavého, výra skalného alebo východokarpatského endemita, sovu dlhochvostú. Po približne 45-minútovom výstupe sa pred tebou otvorí majestátny hradný areál.
Dominantou hradu je veža Donjon. Ohromí ťa nielen svojimi mohutnými múrmi s hrúbkou 4,5 metra, ale aj 360° výhľadom na široké okolie. Počas prehliadky veže so sprievodcom si môžeš ohmatať viac ako 500-ročný úlomok džbánu, posadiť sa do kráľovského kresla, nájsť kamenné srdce hradu ale aj nazrieť do ďalekohľadu. Užiješ si napríklad pohľady na Slanské vrchy, Branisko, Čiernu horu aj Čergov, vrch Lysá Stráž či vzdialenú Kojšovskú hoľu, mestá Prešov a Sabinov, ale aj okolité hrady.
Zaujímavosť: Hrad Šariš sa môže pochváliť 14 baštami, čo predstavuje najväčší počet bášt na slovenskom hrade. K najjužnejšej z nich, Alžbetke, sa viaže smutná legenda o láske.
Hrad nie je len o histórii a prírode – je zároveň miestom, kde si môžeš oddýchnuť. Vyskúšaj lukostreľbu a stredoveké kolky, navštív ohradu pre kozy, alebo si vychutnaj čerstvo opečenú klobásku pri jednom z ohnísk. Hrad Šariš je otvorený celoročne a počas letných mesiacov na ňom prebiehajú zaujímavé podujatia ako Filmová noc na hrade či Šarišské hradné hry.
Viac tu: www.hradsaris.sk
Tip! Pri parkovisku pod hradom nájdeš len nedávno otvorený Archeopark Veľký Šariš, kde môžeš nahliadnuť do stredovekého života v podhradí. Pre milovníkov cyklistiky vedie popod hradný vrch cyklotrasa EuroVelo 11 plynulo spájajúca Prešov a Lipany, s ikonickým cyklomostom Sarus.
Gastrotip! V reštaurácii a pivárni Taverna pod Hradom sa môžeš zastaviť v čase obeda na denné aj víkendové menu za výhodné ceny, alebo poobede a večer na „À la Carte“ menu so špecialitami z regiónu aj zo sveta. Jedlá pripravujú z čerstvých surovín a sú veľmi dobre dochutené. Aj my sa tu určite opäť zastavíme keď budeme mať cestu okolo.
Pivovar Šariš
Pivo sa vo Veľkom Šariši varilo už v stredoveku, no skutočný rozmach nastal v roku 1964, kedy bol oficiálne založený novodobý pivovar. Prvá várka zlatého moku uzrela svetlo sveta v máji 1967. Pivovar sa postupne rozrastal – v roku 1981 pribudla vlastná sladovňa a o 2 roky neskôr sa začalo s výrobou nealkoholických nápojov.
Dnes patrí Pivovar Šariš k európskej špičke a je najvýznamnejším podnikom v meste. Jeho 18 metrov vysoké tanky pripomínajúce charakteristické plechovky vidieť už z diaľky. Okrem tradičných slovenských pív ako Šariš a Smädný mních tu produkujú aj české značky Gambrinus a Velkopopovický Kozel, a nealkoholické pivo Birell. Export pív odtiaľto smeruje najmä do Maďarska a na Balkán.
Prehliadka pivovaru s odborným výkladom nám priblížila proces výroby piva Šariš – od varenia cez kvasenie, ležanie a filtráciu, až po jeho stáčanie do fliaš, sudov a plechoviek. Mali sme možnosť ochutnať karamelový slad ale aj surový Birell, ktorý sme si načapovali priamo z tanku v ležiackej pivnici. Zároveň sme sa trošku ponorili do minulosti a prezreli si vývoj etikiet od založenia pivovaru až po súčasnosť.
Zaujímavosť: Pivo Šariš sa varí z krištáľovo čistej vody zo slovenských vrchov, pričom sa používajú 3 druhy sladu vyrábané priamo vo vlastnej sladovni. Pri výrobe piva sa navyše uplatňuje technika „trojitého chmelenia“ s kombináciou 4 rôznych druhov chmeľov. Jeden z týchto chmeľov bol vyšľachtený z divokého chmeľu, ktorý sa kedysi pestoval aj v okolí hradu Šariš.
Múzeum Solivar
Prešovský Solivar, jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku, ťa vezme späť do obdobia, kedy bola soľ skutočne nad zlato. Tento fascinujúci komplex technických objektov zo 17. storočia slúžil na čerpanie a varenie soli zo soľanky (soľného roztoku). Jeho srdcom je šachta Leopold, ktorú si môžeš prezrieť spolu s budovou gápľa, četernami, varňou František, skladom soli a klopačkou.
Soľné pramene tu vyvierali už v stredoveku a ťažba kamennej soli sa datuje od roku 1572. O 180 rokov neskôr, keď soľanka zaplavila hlavnú banskú šachtu, nastala potreba modernizácie. Soľanka sa začala čerpať v koženom mechu pomocou gápľa – mechanizmu poháňaného 4 pármi koní.
Zaujímavosť: Tento gápeľ je dnes najväčším a najstarším svojho druhu v strednej Európe (a je stále funkčný!).
Soľanka bola od šachty privádzaná do četerní – 8 drevených zásobníkov s celkovou kapacitou vyše 10 000 hektolitrov. Následne sa vpúšťala do varní, kde sa odparovala v obrovskej panve. Kryštalická soľ sa potom vyhrabávala, sušila, a uskladňovala alebo expedovala. Bývalý sklad soli dnes slúži ako hlavná budova múzea s pokladňou, kde sa z centrálnej haly vchádza do bývalých soľných komôr.
Klopačka, drevená zvonica na návrší, kedysi slúžila na oznamovanie začiatku pracovnej doby baníkom či dôležitých udalostí. Verejnosti je však prístupná len príležitostne, nakoľko zvnútra nie je spevnená.
A vieš vlastne, prečo bol v roku 2009 prešovský závod zatvorený a ťažba soli ukončená? Aj to ti odhalí prehliadka tohto jedinečného areálu.
Viac tu: www.muzeumsolivar.sk
Prešov
Metropola regiónu a 3. najväčšie mesto na Slovensku leží na 49. rovnobežke severnej zemepisnej šírky. Tá pretína námestie a na chodníku je symbolicky vyznačená kovovým pásom (pozor, nepomýľ si ju s posmešným monumentom!). Prešov sa môže pýšiť mestskou pamiatkovou rezerváciou a v okolí Hlavnej ulice sa nachádza mnoho z vyše 250 pamiatok, ktoré ponúka.
Jednou z najvýznamnejších stavieb je Konkatedrála sv. Mikuláša z polovice 14. storočia. Tento rímskokatolícky chrám je jedným z najstarších kostolov na Slovensku a jeho interiér zdobí aj barokový oltár a gotické plastiky z dielne Majstra Pavla z Levoče. Pre panorámu mesta môžeš vyjsť točitým schodiskom na vežu kostola s výškou 70 metrov.
Tip! Po výhľad na mesto si môžeš prísť aj na neďalekú technickú pamiatku – Vodárenskú vežu s výškou 29 metrov. Za priaznivého počasia z nej vraj vidno až na Tatry!
Katedrála sv. Jána Krstiteľa je gréckokatolícky chrám známy tým, že uchováva vernú kópiu Turínskeho plátna. Z 3 kaplniek je jedna zasvätená Čiernej Madone a v dvoch bočných kaplnkách nájdeš sarkofágy s relikviami blahoslavených hieromučeníkov Gojdiča a Hopka. Pod chrámom sa navyše nachádza rozsiahla krypta prístupná verejnosti.
Prešov má aj svoje židovské dedičstvo, ktoré zastupuje ortodoxná synagóga s bohato zdobeným interiérom. Je tu umiestnená expozícia Múzea židovskej kultúry, no stále sa využíva aj ako modlitebňa.
Ďalšou zaujímavou stavbou je evanjelické kolégium, ktoré bolo v minulosti jednou z najvýznamnejších škôl v celom Uhorsku. Študovali na ňom osobnosti ako Hviezdoslav, Záborský či Hodža. Najkrajšia miestnosť kolégia, aula, uchováva viac ako 40 000 zväzkov kníh.
Na námestí ťa dozaista zaujme aj Neptúnova fontána či socha koňa Premo, pomenovaná po koňovi bývalého primátora Hagyariho. Symbolizuje „koňarov“, ako zvykneme prezývať Prešovčanov. Pred Krajskou galériou sa nachádza 3D model historického mesta… A aj keď by mohla byť táto časť článku ešte veľmi dlhá, ukončíme ju krásnym Rákociho palácom so zaujímavými expozíciami (aktuálne je však z reštaurátorských dôvodov dočasne zatvorený).
Mestom nás sprevádzala Andrea Sivaničová, ktorá sa zameriava na lokálne prehliadky Prešova. Raz mesačne prezentuje rôzne témy na podujatí Objavovanie Prešova (ide o koncept podobný našim košickým Potulkám s Milanom Kolcunom).
Zaujímavosť: Prešovská história je tiež úzko spätá s vínom. Mesto bolo kedysi najväčším vývozcom uhorského vína do Poľska, čo sa odrazilo aj na architektúre domov na námestí. Mnohé z nich sú podpivničené (niektoré dokonca až s 2 či 3 podlažiami) a tieto priestory slúžili práve na skladovanie vína.
Múzeum vín sa nachádza v 500-ročných pivniciach pod prešovskou radnicou a bolo otvorené pred 30 rokmi. Expozícia múzea ponúka viac ako 2 000 druhov vín z celého sveta. Návštevníci sa tu dozvedia o pestovaní viniča a technológii výroby vína. Súčasťou múzea je predajňa a degustačná sála, kde sme mali možnosť ochutnať rôzne druhy vína za dubovými stolmi a to, samozrejme, s odborným výkladom.
Viac tu: www.muzeumvin.sk
Gastrotipy!
Prezidentská piváreň je miestom, kde si môžeš vychutnať nepasterizované lokálne pivo Šariš. Piváreň získala svoj názov podľa portrétov slovenských prezidentov, ktoré zdobia jej steny – dnes už vrátane Zuzany Čaputovej a Petra Pellegriniho.
Z centra vedie krásna pasáž s malými obchodíkmi ku reštaurácii a kaviarni Via Magna. Meno nesie po kráľovskej obchodnej ceste, ktorá v 16. storočí viedla cez celé Uhorsko (vrátane Prešova). Podnik má veľmi príjemnú atmosféru, a súčasťou jeho priestorov je letno-zimná záhrada a dobová kamenná pivnica. My sme si tu vychutnali 4-chodovú degustačnú večeru a okoštovali sviežu prešovskú Jahodovicu – a bol to skutočne gastronomický zážitok!
Tipy na ubytko!
Noc sme strávili v moderne zariadenom Hoteli Lineas***, odkiaľ sme to mali do centra mesta len približne 15 minút chôdze. V jeho blízkosti sa nachádza železničná a autobusová stanica, a hotel disponuje aj reštauráciou, bowlingom a relaxačným centrom.
Ak by si sa obzeral po niečom útulnejšom no priamo v centre mesta, omrkni Penzión Tavel***. V jeho bohatej predajni alkoholu si navyše môžeš zakúpiť originálnu Jahodovicu.
Slovenské opálové bane
Svetový unikát ukrytý v podzemí Slanských vrchov medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Slovenské opálové bane sú najstaršie opálové bane na svete a prvá písomná zmienka o nich pochádza z konca 16. storočia. Podzemné chodby dosahujú dĺžku až 35 kilometrov a ide o jediné opálové bane na európskom kontinente (ešte raz, je-di-né na našom kontinente!).
Slovenský opál je doslova pokladom slovenských hôr. Je povestný svojou intenzívnou farbohrou (tzv. opalescenciou) a pre svoju krásu sa stal vyhľadávaným drahokamom, ktorý učaroval mnohým panovníkom (a ich manželkám :)).
Zaujímavosť: Najväčší opál na svete, Harlekýn, bol objavený práve v tejto lokalite. Impozantný drahokam vážil 607 gramov a dnes ho môžeš obdivovať v prírodovednom múzeu vo Viedni.
V priebehu storočí boli bane v rukách viacerých nájomcov, no v roku 1922 bola ťažba opálu ukončená a bane zostali zatvorené. Návštevníkom sa ich podarilo sprístupniť až v roku 2015.
Základný okruh dlhý 1 kilometer trvá približne hodinu. Počas prehliadky sa zoznámiš s históriou baní, dozvieš sa o opále a sprievodných mineráloch, spoznáš život baníkov a ich pracovné nástroje. Uvidíš aj oči pána podzemia, permoníkov (banských škriatkov), navštíviš veľkú sálu, limonitovú kaplnku a prejdeš sa jednou z chodieb v úplnej tme. V podzemnej galérii fotografií ťa dozaista zaujme aj záber z technického potápania, ktoré sa v bani realizuje. A pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, tu je aj adrenalínový okruh. Trvá približne 4 hodiny a je k nemu potrebná istá fyzická zdatnosť.
Teplota sa v bani pohybuje medzi 4 až 6 °C, takže sa tu môžeš príjemne schladiť aj počas horúcich letných dní. Nezabudni sa však vhodne obliecť, už pri vstupe do štôlne Jozef pocítiš chlad, ktorý z bane sála.
Tip! Nevynechaj tunajšiu kaviareň – môžeš si v nej zakúpiť šperk s opálom z baní, ktoré si práve navštívil.
Viac tu: www.opalovebane.com
Drevené chrámy UNESCO
Slovensko kedysi zdobilo až 300 drevených chrámov, no dnes sa nám ich zachovalo len približne 60. V roku 2008 bolo 8 z nich zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú roztrúsené v slovenskej časti Karpatského oblúka, a to vrátane šarišského regiónu v obciach Hervartov, Ladomirová a Bodružal.
Tieto chrámy nie sú len výnimočnou ukážkou sakrálnej architektúry, ale aj prejavom živej viery miestnych obyvateľov. Kombinujú prvky latinského a byzantského štýlu, čo odráža stret západnej a východnej kultúry na našom území. Sú postavené z dreva, najdostupnejšieho stavebného materiálu severnej časti krajiny, a ich typickým znakom je zrubová konštrukcia bez použitia klincov. Strechy sú pokryté šindľom a pozemok, na ktorom stoja, lemovaný zrubovou alebo murovanou ohradou.
Najstarším chrámom je rímskokatolícky Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove z 15. storočia. Patrí medzi najvzácnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Skladá sa z presbytéria, lode, sakristie a podvežia. V interiéri dominuje zrekonštruovaný oltár a steny sú bohato vyzdobené gotickými maľbami zobrazujúcimi napríklad Adama a Evu v raji či súboj sv. Juraja s drakom.
Gréckokatolícke cerkvi (medzi ktoré patria aj tie v Ladomirovej a Bodružali) sa nachádzajú prevažne v oblastiach, kde žijú Rusíni. Sú charakteristické svojou trojdielnosťou. Interiér chrámu je rozdelený na predsieň, loď a svätyňu, čo symbolizuje Svätú Trojicu. Medzi loďou a svätyňou sa nachádza ikonostas – stena zložená z viacerých radov ikon, ktoré majú hlbokú náboženskú symboliku.
Chrám sv. Michala archanjela v Ladomirovej sa pýši tým, že bol skutočne postavený bez jediného klinca. Jeho ikonostas pozostáva zo 4 radov ikon, s ikonou patróna chrámu v hlavnom rade. V areáli neprehliadni samostatne stojacu zvonicu ukrytú v korunách líp. Začiatkom septembra sa tu na sviatok Jána Krstiteľa konajú tradičné púte, ktoré priťahujú veriacich z blízkeho aj vzdialeného okolia.
Chrám sv. Mikuláša v Bodružali stojí na návrší v centre obce a vstup do chrámu vedie cez drevenú zvonicu. Jeho ikonostas je výnimočný tým, že je maľovaný z oboch strán. V hlavnom rade sa nachádza ikona sv. Mikuláša, patróna chrámu a byzantskej cirkvi.
Pred návštevou chrámov sa odporúča telefonicky kontaktovať sprievodcu, kontakty nájdeš na www.drevenechramy.sk.
Tip! V Miniskanzene drevených chrámov v Ľutine nájdeš viac ako 40 miniatúr gréckokatolíckych drevených chrámov z východného Slovenska, ako aj z poľského a ukrajinského pohraničia! Okrem toho môžeš navštíviť nový drevený chrám s vyhliadkovou vežou. Je kópiou pôvodného chrámu, ktorý tu vyhorel.
Na záver, článok ukončujeme 2 miestami, v ktorých sme sa síce zastavili len „na skok“, no nemohli sme ich nespomenúť :).
Bardejov
Jeho známe Radničné námestie s Bazilikou minor sv. Egídia je obkolesené radom historických meštianskych domov, z ktorých by každý mohol rozprávať svoj príbeh. Uprostred sa vyníma Mestská radnica a nesie zaujímavú kuriozitu – plastiku chlapčeka s vystrčeným holým zadkom, ktorá často vytvára úsmevy na tvárach turistov. Tradícia a kultúra jedného z najkrajších slovenských miest každoročne ožíva koncom augusta na Bardejovskom jarmoku. Mestské hradby a bašty Bardejova patria medzi najlepšie zachované stredoveké opevnenia. Ak sa ocitneš vo dvore pri Kláštornej bašte, určite neprehliadni reštauráciu Assisi sídliacu v zrekonštruovaných priestoroch bývalého kláštora. Jedlá sa tu podávajú s noblesou, dokonca v rukavičkách. V kaviarni Tvoj Deň si zase môžeš vychutnať kvalitnú kávu a lahodné zákusky. Povráva sa, že najlepšie v meste :).
Údolie smrti
Územie od Svidníka až po Dukliansky priesmyk dodnes živo pripomína našu vojnovú históriu. Bolo svedkom hrôz oboch svetových vojen a v súčasnosti je posiate pamätníkmi, ťažkou bojovou technikou, zachovanými bunkrami aj vojenskými cintorínmi. Jedným z výnimočných miest na návštevu je Údolie smrti, dejisko ťažkých bojov počas karpatsko-duklianskej operácie v 2. svetovej vojne. V tomto údolí padlo až 11 000 vojakov. Okrem tankov, ktoré ostali stáť priamo na miestach kde boli zasiahnuté, tu nájdeš aj „hollywoodsky“ nápis a rozhľadňu v tvare náboja do československej pušky.
Tak čo, presvedčili sme ťa o tom, že je Šariš skutočne pestrý región? 🙂 Pri plánovaní svojho tripu nezabudni navštíviť web OOCR Regiónu Šariš, kde sa môžeš dočítať aj o jeho menej známych miestach, prírodných krásach, či turistickej zľavovej karte Šariš CARD:
A my sa vidíme v ďalšom (už oveľa kratšom) článku s pokračovaním FAMTRIPU, v ktorom sa presunieme do regiónu Horný Zemplín a odporučíme ti 4 atrakcie, ktoré by si rozhodne mal vidieť a zažiť na Poloninách!
S láskou, Domi & Adam
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.