Výlety
FAMTRIP: 4 atrakcie Horného Zemplína, ktoré musíš navštíviť

FAMTRIP: 4 atrakcie Horného Zemplína, ktoré musíš navštíviť

Vitaj pri pokračovaní článku z FAMTRIPu, vďaka ktorému sme mali možnosť navštíviť a sprostredkovať ti nie len to naj z regiónu Šariš – ale aj neobyčajné atrakcie susedného regiónu Horný Zemplín, o ktorých vie málokto. Nie jedna budova na severovýchodnom kraji Slovenska sa stane tvojou bránou do minulosti či cestou k zážitkom, na ktoré sa nezabúda!


1. Remeselné centrum Topoľa

Vyber sa do sveta našich predkov, kde moderný zhon strieda pokojná harmónia remesiel a tradícií. Roztoč hrnčiarsky kruh, vymodeluj si svoju šálku či džbán, a nechaj ich vypáliť v peci. Okús koľko práce stálo za napečením voňavého chlebíka – od vymlátenia obilia, cez mletie zrna na starodávnom mlynci, po samotné miesenie cesta. Nauč sa ako správne rozkúriť a vymiesť pec, a sádzanie chleba už bude malina. Ver nám, čerstvý bochník nikdy nechutil lepšie :). Ak ťa zase fascinuje krása slamených striech, nenechaj si ujsť prácu s kribicou – starou odrodou obilia, ktorá dorastá do výšky viac ako 2 metre. V lete sa môžeš zapojiť do jej tradičného kosenia, zbierania a viazania do snopov, na jeseň zase do sejby.

Po výdatnom dni odporúčame ochutnať tatarčané pirohy z pohánkovej múky – na sladko či na slano, ich recept pochádza priamo z východu. No a ak túžiš po dokonale autentickom zážitku, nezabudni ani na možnosť ubytovania v Rusnáckych domácnostiach bratov Lechanovcov, kde pocítiš skutočné kúzlo jednoduchého života.

Zázemím remeselného centra je útulný roľnícky domček v obci Topoľa, a za celým týmto milým projektom stojí miestne občianske združenie Košiar.

Viac tu: https://kosiar.webnode.sk


2. Domček deduška Večerníčka

V najvýchodnejšej obci Slovenska, Novej Sedlici, sa pri obecnom úrade len cez potok ukrýva nenápadne nápadná stavba – Domček deduška Večerníčka. Jeho kribicová strecha je dnes už mimo skanzenov raritou, a jeho čaro nás doslova prenieslo do detských čias. Stáli sme pred ním tesne po západe slnka a v hlave nám znela známa večerníčková melódia. Človek by takmer uveril, že z domčeka naozaj vyjde deduško, zapáli hviezdy na oblohe, a psík pri jeho nohách štekne na pozdrav.

No v skutočnosti ide o národnú kultúrnu pamiatku Dom ľudový – roľnícky dom zo začiatku 20. storočia. V interiéri sa nachádza stála expozícia dobovo zariadeného domčeka a pre jej prehliadku môžeš kontaktovať obecný úrad. Do budúcna sa tu plánuje zriadiť múzeum večerníčkov, čo domček dozaista urobí ešte lákavejším.

Pred domčekom nájdeš horno-zemplínsku lavočku, ktorá láka na romantické posedenie, a za ním maketu dreveného chrámu sv. Michala archanjela. Tento chrám kedysi stál priamo v obci, no dnes je jeho originál umiestnený vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.


3. Múzeum školy

V srdci obce Zboj, v jednej z najstarších obecných budov, dnes sídli múzeum, ktoré dýcha nostalgiou. Táto kamenná stavba zo začiatku 20. storočia kedysi slúžila ako prvá železničná stanica v okrese. Po druhej svetovej vojne však získala úplne novú funkciu – stala sa obecnou školou. Na prízemí sa vyučovalo, v podkroví zase bývali učitelia. V 60. roku bola v obci otvorená nová, väčšia škola, ktorá patrila medzi najmodernejšie a najlepšie vybavené v celom Československu. Žiaci si mohli všetko vyskúšať v praxi, rozvíjali svoje zručnosti a učili sa vynaliezavosti. V roku 2010 žiaľ musela svoje brány pre nedostatok žiakov zatvoriť.

Dobové školské pomôcky, ktoré ti zaručene oživia spomienky na školské časy, teraz tvoria expozíciu múzea. Kto by si nepamätal staré lavice, meotar, čítanky, atlasy či rysovacie pomôcky? Okrem toho ťa tu čakajú aj kostry ľudského tela a živočíchov, herbáre, mapy, glóbusy, hudobné nástroje, a množstvo ďalších zabudnutých pokladov. Ak chceš múzeum navštíviť, stačí kontaktovať obecný úrad, a školou ťa osobne prevedie starosta obce.

Mimochodom, len pár desiatok metrov od budovy nájdeš nevídanú atrakciu – model meteoridu Kňahyňa. Pred jeho vletom do zemskej atmosféry mal pravdepodobne priemer 3 metre a mohol vážiť 40 ton. Bol pomenovaný podľa dnešnej ukrajinskej obce kde dopadol v roku 1866 a kde po ňom dodnes nájdeme kráter, avšak ide o pôvodné územie obce Zboj.


4. Astronomické observatórium

Na Kolonickom sedle v Parku tmavej oblohy Poloniny sa nachádza Astronomické observatórium – vysunuté pracovisko Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Táto lokalita je známa ako najtmavšie miesto na Slovensku, vďaka čomu je ideálna na pozorovanie nočnej oblohy! Nízke svetelné znečistenie ti za jasnej noci zaručí tisíce hviezd či Mliečnu cestu nad hlavou, a teleskopom si môžeš priblížiť aj planéty či meteorické roje. Pozorovanie prebieha na vyhliadkovej plošine a je sprevádzané odborným výkladom. Ak však plánuješ návštevu, vyhni sa obdobiu okolo splnu Mesiaca – jeho jasná žiara dokáže presvietiť slabšie objekty na oblohe. Najlepší zážitok ti preto prinesie čistá, bezmesačná obloha.

V prípade nepriaznivého počasia ponúka observatórium aj interiérové aktivity, ako premietanie virtuálnej nočnej oblohy či náučných filmov v planetáriu. Unikátnou súčasťou areálu je tyfloplanetárium pre nevidiacich a slabozrakých, jediné svojho druhu na Slovensku. Má zvonový tvar a zobrazuje reliéfnu mapu severnej hviezdnej oblohy, na ktorej sa môžeš doslova „dotknúť hviezd“.

A ozaj, vedel si, že patrónom parku je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella?

Na plánovanú návštevu si nezabudni pribaliť červené svetlo, aby si si v noci nenarušil akomodáciu oka na tmu.

Viac tu: https://www.astrokolonica.sk


Vieš o ďalších zaujímavých miestach na Hornom Zemplíne, ktoré sme nespomenuli? Budeme radi, ak sa o ne podelíš v komentároch a inšpiruješ nás ku skorému návratu do tohto nezabudnuteľného regiónu.

S láskou, Domi & Adam

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu
a športu Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *